Rakytník

Rakytník zahrnuje celkem 6 nebo 7 druhů keřů a stromů. Je rozšířen v Evropě a Asii. V České republice je pěstován rakytník řešetlákový, poskytující jedlé plody kyselé chuti.

Rakytníky jsou opadavé, dvoudomé, trnité keře nebo stromyListy jsou celistvé a celokrajné, vstřícné, střídavé nebo přeslenité, řapíkaté až téměř přisedlé. Květy jsou jednopohlavné, bezkorunné, uspořádané v květenstvích vyrůstajících na bázi postranních větévek. Rozkvétají před olistěním. Samčí květy mají okvětí složené ze 2 volných blanitých kališních lístků, obsahují 4 tyčinky a jsou uspořádány v drobných hlávkách. Samičí květy mají kalich trubkovitý, zakončený 2 laloky, obsahují jediný jednopouzdrý semeník a jsou uspořádány v drobných hroznechPlodem je kulovitá až válcovitá peckovice, u některých druhů podélně žebrovaná. Semena jsou uzavřená v kožovitém endokarpu, který od nich může být obtížně oddělitelný.[1]

 

Vitamínové zastoupení: vitaminy skupiny B – B1, B2, B6, B3, B9, B12, vitamin C, vitamín D, vitamín E, vitamín K

Účinky rakytníku:

  • posiluje imunitní systém,
  • zvyšuje odolnost proti stresu
  • působí proti bakteriím a virům

 

Zajímavosti:

  • rakytníkem se nelze předávkovat
  • 10x více vitamínů C než pomeranč ( 1 bobulka rakytníku pokryje denní dávku vitamínu C)
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení